Periodontologia

Co to jest periodontologia?

Periodontologia jest to dział stomatologii zajmujący się chorobami przyzębia, czyli dziąseł, ozębnej, cementu korzeniowego, kości wyrostka zębodołowego, oraz błony śluzowej całej jamy ustnej. Przyzębie odpowiada  za mocowanie zębów w kości. Choroby i stany zapalne przyzębia powodują, że mocowanie to przestaje spełniać swoja rolę, dochodzi do rozchwiania zęba, a w konsekwencji do jego utraty. Do najistotniejszych problemów dziąseł, oprócz powstających stanów zapalnych zwanych potocznie paradontozą, należą odsłonięte szyjki zębów tzw. recesje dziąseł. Recesje mogą powstawać u ludzi nie chorujących na paradontozę. Powodują one nie tylko dyskomfort w postaci nadwrażliwości zębów, ale często są problemem estetycznym. Nie leczone recesje są przyczyną próchnicy korzenia zęba, która może doprowadzić do utraty zęba. Nasz gabinet oferuje zabiegi mikrochirurgiczne, dzięki którym można przykryć własnym dziąsłem odsłoniętą część korzenia zęba co znacznie przedłuża zachowanie zębów własnych.
W leczeniu periodontologicznym kluczowe znaczenie ma profilaktyka. Do podstawowych zabiegów profilaktycznych zalicza się przede wszystkim profesjonalną higienizacje. W naszym gabinecie wykonujemy zabiegi higienizacji nad i poddziąsłowej przy użyciu ultradzwiękowego skalera i piaskarki renomowanej firmy – EMS. Zabieg ten wykonywany jest zgodnie z protokołem GBT.
Guided Biofilmf Therapy to usystematyzowane i przewidywalne rozwiązanie dla zarządzania biofilmem w profesjonalnej praktyce stomatologicznej z wykorzystaniem najnowszych technologii AIRFLOW ®, PERIOFLOW ® i PIEZON ®.

Zabieg jest prowadzony w sposób minimalnie inwazyjny, przy zachowaniu maksymalnego poziomu komfortu, bezpieczeństwa i skuteczności. 

Chirurgia Periodontologiczna 

Niekiedy zaawansowane choroby przyzębia powodują konieczność interwencji chirurgicznej. Przeprowadzamy zabiegi z zakresu mikrochirurgii dziąsłowe, sterowanej regeneracji tkanek, pokrywania recesji dziąsłowych. jeśli występują wskazania mamy możliwość zaproponowania naszym pacjentom wykorzystanie PRF czyli fibryny bogatopłytkowej. Jest to preparat pochodzący z krwi własnej pacjenta, w którym skondensowane są składniki wyzwalające biologiczny potencjał do autoregeneracji. PRF aktywnie stymuluje i przyśpiesza procesy gojenia, a także zmniejsza dolegliwości bólowe po zabiegach chirurgicznych czy periochirurgicznych. 
Podczas zabiegów z zakresu chirurgii periodontologicznej wykorzystujemy niejednokrotnie pracę w powiększeniu (lupy stomatologiczne). 

Zakres zabiegów periodontologicznych w naszym gabinecie : 
  • profilaktyka i profesjonalna higienizacja
  • kiretaż zamknięty i otwarty
  • periodontologiczne wydłużenia koron klinicznych
  • leczenie patologicznych kieszeni dziąsłowych
  • sterowana regeneracja tkanek
  • podcinanie wędzidełek
  • pokrywanie recesji
  • likwidowanie „uśmiechu dziąsłowego”
  • pogłębianie przedsionka
  • szynowanie rozchwianych zębów